Obligationer i fokus: Krigen i Mellemøsten får danske obligationsrenter til at stige
Krigen har resulteret i højere olie- og gaspriser, og kommer det til at stå på i en længere periode, kan det presse inflationen i vejret og dermed tvinge Den Europæiske Centralbank til at hæve renterne. Det har sendt danske obligationsrenter i vejret.
Frygten for at styringsrenten hæves har fået markedet til at prise rentestigningen ind i obligationsrenterne, der derfor er steget op til 0,6 procentpoint alene i marts måned – og det skaber fornyet interesse for obligationer hos investorerne.
”De danske obligationsrenter steg i marts omkring 0,4-0,6 procentpoint - afhængig af løbetid - og selvom de siden er faldet lidt igen, ligger de stadig på et niveau, der gør obligationer til et attraktivt alternativ til kontant opsparing og til diversificering af porteføljen i en urolig tid,” siger Jeanette Kølbek, formueekspert i Nykredit og Spar Nord.
Hvad er en obligation?
En obligation er et gældsbrev, hvor du som investor låner penge til en stat, en virksomhed eller boligejere. Du får betaling gennem løbende renter, og vilkårene – rente, kurs, løbetid og eventuelle konverteringsmuligheder – er kendt på forhånd.
Der findes tre typer obligationer:
- Statsobligationer – lån penge til staten. Risikoen er lav, men afkastet følger også statens økonomiske stabilitet.
- Realkreditobligationer – lån penge til boligejere via realkreditinstitutter som Nykredit. Afkastet er ofte højere end statsobligationer, men lavere end aktier.
- Virksomhedsobligationer – lån penge til virksomheder. Afkastet er højere end stats- og realkreditobligationer, men ofte mindre end aktier.
Stigende renter = faldende kurser
De højere renter kommer dog ifølge formueeksperten også med en pris på den korte bane. Når renten i samfundet stiger, falder kursen på obligationer – og omvendt stiger obligationskursen, hvis renten falder. I det tilfælde får investoren en kursgevinst oven i den løbende renteindtægt.
”De højere renter er ensbetydende med lavere obligationskurser, så er man i forvejen investeret i obligationer, har det givet et fald i obligationskursen efter en ellers god start på året. Har man en obligation, der har en længere løbetid, har denne oplevet det største kursfald, mens kurstabet på de helt korte obligationer har været minimalt.”
Det afgørende for, hvor meget obligationen vil svinge i kurs ved en renteændring, er dens løbetid - altså hvornår pengene forventes at blive tilbagebetalt, forklarer Jeanette Kølbek.
”Jo længere løbetid, jo mere kursfølsom er obligationen – og derfor vil en obligation med lang løbetid falde eller stige mere i kurs end en obligation med kort løbetid, hvis renten ændrer sig.”
Horisontafkastet viser, hvad du kan forvente at få i afkast ved forskellige renteændringer.
Horisontafkast (før omkostninger), forventet på 1 års sigt
|
Fond |
Ved rentefald på 1,0%-point |
Ved rentestigning på 1,0%-point |
Ved uændret rente |
|
Nykredit Invest Korte Obligationer |
4,4 |
1,9 |
3,3 |
|
Sparinvest Mellemlange Obligationer |
6,8 |
-0,5 |
3,5 |
|
Nykredit Invest Lange Obligationer |
9,2 |
-1,9 |
3,9 |
Kilde: Nykredit Invest og Sparinvest
Horisontafkast er beregnet på 1 års sigt under antagelse af, at renteskift på rentekurven sker øjeblikkeligt og derefter er uændret indtil horisonttidspunktet. Derudover antages uændret portefølje over hele horisonten, og der tages derfor ikke højde for rebalancering m.m.
Der er altid en risiko for tab, når man investerer.
Horisontafkastene viser tydeligt, at risiko og afkast hænger sammen. Jo længere løbetid obligationerne har, desto højere forventes afkastet at være. Til gengæld vil kursudsvingene også være større, hvis renten stiger.
Nykredit Invest Korte Obligationer har ved et rentefald på 1 procentpoint et forventet afkast på 4,4 % over de kommende 12 måneder. Hvis renten derimod stiger med 1 procentpoint, forventes afkastet at være 1,9 %, mens det ved en uændret rente forventes at være 3,3 %.
Fonden med korte obligationer kan have en vis beskyttelse ved stigende renter sammenlignet med mere rentefølsomme investeringer, og det kan derfor være et alternativ til kontant opsparing, afhængigt af investors risikoprofil og behov.
Er obligationer noget for dig?
Obligationer betragtes som en stabil investering, der kan bidrage med sikkerhed og løbende afkast i en portefølje – typisk med lavere forventet afkast end aktier. Om obligationer er den rigtige løsning, afhænger dog ifølge Jeanette Kølbek af den enkelte investors mål og risikovillighed.
Hvis du ikke har investeret i obligationer før, kan det være en god idé at få lidt rådgivning, før du tager dem ind i din portefølje, så du kommer godt fra start.
Kom godt i gang
Du kan nemt og billigt komme i gang med at investere i obligationer via netbanken. Vil du gerne handle de nævnte obligationsfonde, kan du læse mere om dem her – og købe dem i din netbank.
Investor Insights indhold er alene udarbejdet til information og inspiration, og omtale af lande, selskaber og/eller fonde skal derfor ikke betragtes som en investeringsanbefaling. Tal altid med en rådgiver, hvis du overvejer at foretage en investering, og få afdækket om en given investering passer til din investeringsprofil.
Vær desuden opmærksom på, at Investor Insights indhold ofte tager udgangspunkt i, hvad der aktuelt sker på markederne eller i samfundet, så bemærk altid datoen inden du eventuelt reagerer.
Jeanette Kølbek
Formueekspert
Relaterede Artikler
Irankonflikten får længerevarende konsekvenser for verdensøkonomien
Amerikansk jobvækst blæser op igen efter svaghed i februar