Nationalbanken følger trop
Nationalbanken annoncerede efterfølgende, at man følger ECB en til en og således også hæver renten med 25 bp. Dermed lander indskudsbevisrenten på 3,60 pct. Og vi skal fortsat tilbage til 2009 for at se lignende niveauer.
Den europæiske centralbank hævede torsdag indskudsrenten med 25bp fra 3,75% til 4%. Det er Nykredits forventning, at det bliver sidste rentestigning i denne omgang.
Trods klare tegn på en opbremsning i økonomien i eurozonen, var torsdagens rentestigning ventet. ECB er nemlig fortsat bekymret for inflationen, som med centralbankens egne ord forventes at forblive for høj, for længe. På grund af den økonomiske svaghed i eurozonen er det dog Nykredits forventning, at dette bliver den sidste renteforhøjelse i denne stramningscyklus.
”Pengepolitikken er efterhånden ganske stram. Økonomien reagerer tydeligvis på modvinden fra højere renter, og så er det bare at vente på, at inflationen langsomt kommer langt nok ned som resultat af den svagere vækst”, siger chefstrateg Frederik Engholm.
Signalerne fra ECB om, at denne 10. rentestigning i træk kan blive den sidste, var da også klarere end ventet. I pressemeddelelsen fra centralbanken lød det:
“Den nuværende vurdering er, at styringsrådet mener, at renterne har nået et niveau, der, hvis det opretholdes tilstrækkeligt længe, vil bidrage betydeligt til, at inflationen kan vende tilbage til målsætningen inden for en overskuelig tidsperiode”.
Og selvom det i følge Frederik Engholms er en udtalelse ”med masser af elastik”, er den er dog mere klar end tidligere: baren er hævet betydeligt for flere forhøjelser.
Det er Nykredits forventning, at vi først vil se rentenedsættelser fra næste sommer.
Ønsker du flere af denne type nyheder? Tilmeld dig nyhedsbrevet fra Nykredit Invest her.
Nationalbanken annoncerede efterfølgende, at man følger ECB en til en og således også hæver renten med 25 bp. Dermed lander indskudsbevisrenten på 3,60 pct. Og vi skal fortsat tilbage til 2009 for at se lignende niveauer.
Investor Insights indhold er alene udarbejdet til information og inspiration, og omtale af lande, selskaber og/eller fonde skal derfor ikke betragtes som en investeringsanbefaling. Tal altid med en rådgiver, hvis du overvejer at foretage en investering, og få afdækket om en given investering passer til din investeringsprofil.
Vær desuden opmærksom på, at Investor Insights indhold ofte tager udgangspunkt i, hvad der aktuelt sker på markederne eller i samfundet, så bemærk altid datoen inden du eventuelt reagerer.