*c-questionc question887625C2-7BF1-4000-B4A3-B26DC9267EA1@3x2F9E87B5-5CC3-4957-855A-0368FBC07B2C@1xGroup 13-Group 13-Group 13+Group 13+c-questionflag-enStroke 1Stroke 1
Artikel Investeringsmarkeder | 2 min

USA: Federal Reserve skipper renteforhøjelse

Den amerikanske centralbank holder renten i ro, men sender signaler om yderligere én stramning i år.

At Federal Reserve vælger at holde renten i ro, er helt som ventet, siger chefstrateg Frederik Engholm - det modsatte ville have skabt forvirring og uro.

”Centralbanken har på det seneste fulgt et spor, hvor stramningstempoet gradvist er sænket, og da renten blev hævet i juli, så passer det med en pause i denne omgang. Havde Fed hævet renten, så var tempoet i forhøjelserne pludselig igen skruet i vejret. Det ville være et underligt signal at sende til markedet, da man på det seneste snarere har signaleret usikkerhed om behovet for nye stramninger, eftersom renten efterhånden er nået godt op”, siger Frederik Engholm.

Yderligere én forhøjelse i 2023?

Federal Reserve lover dog på ingen måde, at renteforhøjelserne er ovre - tværtimod.

”Flertallet i Fed venter yderligere én forhøjelse i år. Det viser det såkaldte ”dot-plot”, som viser forventningerne fra medlemmerne i styringsrådet. Men eftersom at inflationen falder stødt, og arbejdsmarkedet langt om længe synes at vise den svækkelse, som Federal Reserve længe har ønsket sig, er det efter vores opfattelse unødvendigt med yderligere renteforhøjelser”, siger Frederik Engholm.  

 

Vil du have artikler, videoer og podcast med nyheder og emner indenfor formue, pension og investering direkte i din mailboks?  Tilmeld dig nyhedsbrev fra Nykredit Invest her.

Investor Insights indhold er alene udarbejdet til information og inspiration, og omtale af lande, selskaber og/eller fonde skal derfor ikke betragtes som en investeringsanbefaling. Tal altid med en rådgiver, hvis du overvejer at foretage en investering, og få afdækket om en given investering passer til din investeringsprofil. Vær desuden opmærksom på, at Investor Insights indhold ofte tager udgangspunkt i, hvad der aktuelt sker på markederne eller i samfundet, så bemærk altid datoen inden du eventuelt reagerer.

Frederik Engholm

Chefstrateg i Nykredit

Ekspert i global økonomi, politik og markeder. Oversætter globale begivenheder til danskerne og viser, hvordan de navigerer sikkert gennem kapitalmarkedernes konstante turbulens.

Relaterede Artikler